Dny se zkracují, slunečních dnů ubývá. Teploty klesají, častěji prší, listy stromů jsou vybledlé až nakonec odpadnou úplně. Podzim je tady.
Co ale znamená podzim pro naše koně? Jakým situacím musí čelit? Proč existuje zvýšená náchylnost k infekci a jaké jsou její příčiny? Jaký vliv má postoj, krmení a jeho používání?
Během přechodu z léta na zimu prochází kůň různými procesy přizpůsobení. Kůň žijící ve volné přírodě je dokonale připraven na chlad, temnotu a nedostatek potravin. Tyto procesy zahrnují změnu srsti, zastavení reprodukčních mechanismů klisny, zvýšení hladiny tělesného tuku pro izolaci a ukládání energie, zatímco je zásobování potravinami nízké a změny počasí jsou trvalé (vlhčí a chladnější, mírné během dne a velmi chladné v noci). Avšak pro koně žijících v umělém chovu je podzim náročným úkolem.
Období pastvy je u konce a tím se mnoho věcí změní:
- koně tráví více času v boxech
- mají více umělé světlo než to přírodní
- pohyb venku je omezený, a tak koně dýchají méně čerstvého vzduchu
- změna trávy na větší podíl vlákniny (seno) je výzvou pro střeva
- úprava srsti také zasahuje do přirozené termoregulace u koní
Všechny tyto faktory mají vliv na imunitní systém koně. Často se na podzim a po zimě vyskytují zvýšené trávicí problémy, respirační onemocnění, kožní problémy a celkové snížení výkonu.
Jakým krmením byste mohli svého koně v tomto období podpořit?
Trávení by mělo být v tomto přechodném období optimálně podporováno! PRO BALANCE pomáhá udržovat střeva v rovnováze díky živým kvasinkám (Saccharomyces cerevisiae) a může tak zabránit špatné fermentaci (např. tvorbu plynů ve střevě). Také podávání kaše (mashe) pomáhá udržovat celý trávicí systém ve správném chodu. PUR.MASH od Höveleru tvoří ochrannou vrstvu hlenu v celém gastrointestinálním traktu, a to díky obsahu jitrocele, lněného semene a pektinů a zároveň podporuje přirozené trávení prostřednictvím pravého heřmánku. PUR.MASH nemusíte vařit, může být použit se studenou nebo s teplou vodou. U koní s citlivým trávením by měl být PUR.MASH krmen během přechodného období nejméně dvakrát týdně.
Pro podporu dýchacích cest doporučujeme KRÄUTER MÜSLI od Höveleru. Tento chutný recept s obsahem přírodním bylinek podporuje volné dýchání u koní. Koně v přírodě jsou tzv. stepní zvířata. Žijí v relativně chudých oblastech, pohybují se pomalu a nepřetržitě, neustále se pasou a vždy usilují o úsporu energie a rychle utíkají pouze v případě nebezpečné situace. Plíce koní jsou velmi velké a také závislé na bohatém přísunu čerstvého vzduchu. V závislosti na velikosti koně je objem plic 40–55 l, přičemž v klidu je ventilováno asi jen 14% celkového objemu plic. Při zatížení může vdechovat až o 20-25 l navíc. Díky tomu jsou plíce koně úžasným orgánem, ale na druhé straně jsou také extrémně náchylné k infekci. Zejména ve srovnání s jinými savci jsou plíce koně velmi citlivé a závislé na dobré kvalitě vzduchu. Prach, spory plísní, bakterie a viry ohrožují dýchací trakt koně více než ostatní tvory. Obzvláště v méně větraným společných prostorách jsou plíce koně ohrožené a může hrozit např. obtížný kašel a je tedy velmi důležitá eliminace patogenů. V nejhorším případě se může vyvinout chronické onemocnění dýchacích cest, jako je chronická obstrukční bronchitida. Na podzim je imunitní systém v důsledku změny srsti velmi zatížen, takže nevhodné zásobování živinami může zvýšit riziko onemocnění.
Také samotným změnám počasí jsou v posledních letech přičítány problémy s kolikou a jinými zažívacími potížemi. Ačkoli mechanismy nejsou zcela jasné, předpokládá se, že počasí je rozhodujícím faktorem. Další komplikací způsobenou člověkem v průběhu podzimu je relativně rychlý přechod z krmení na pastvě na doplňkovou stravu a seno. Zatímco koně v letních měsících měli většinou menší přísun sena a více trávy, nyní mají opět větší přísun sena. Tato změna může zatěžovat citlivý gastrointestinální trakt koně.
Změna krmení také souvisí s prodlouženým pobytem v boxech. Ustájení v boxech může vést k onemocněním dýchacích cest (viz výše), ale také snížený pohyb jako takový představuje výzvu pro koně, kteří trávili doposud většinu dne v přírodě pomalým pohybem. Stání na mokré podestýlce může také negativně ovlivnit kvalitu kopyta a vést k jejich popraskání. Během změny srsti je zvýšená potřeba minerálů a to zejména zinku. V tomto období trpí obvykle koně jeho nedostatkem a nedostatek zinku dělá koně citlivějšími na kožní infekce. Kožní bariéra je tak oslabená a nakažlivý parazité mají snadnou práci.
Další lidskou překážkou je stříhání a zakrývání koní. Aby mohli koně v zimě pracovat, jsou často střiháni. Holení a také dekování ovlivňují přirozenou termoregulaci koně a to zpočátku může dráždit imunitní systém.
Aby byl tento čas pro koně co nejjednodušší, můžete jej podpořit správným krmením a krmnými doplňky.