Koně venku

V současné době se stále více rozšiřuje chov koní tzv. 24/7 venku. Pro koně jakožto původně stepní zvířata je to nepochybně návrat k přirozenějším podmínkám, pro koňský organizmus je neomezený pohyb a přítomnost ostatních členů stáda víc než vhodný. Obzvlášť se to týká koní chovaných k rekreačním účelům, nevyužívaných ke sportu či práci, nebo pro mladé koně v odchovu. Kromě zajištění vhodného prostředí, což by bylo rozhodně na velmi dlouhý článek, je vždy nutné takto chovaným koním zajistit vhodnou výživu.


chladnokrevník,-poník,-arab,-trakén

Krmení  koní různých kategorií při venkovním chovu – na fotkách vidíme koně v dekách, ale i koně, které je nepotřebují - poníka, chladnokrevníka, plnokrevníka i arabského plnokrevníka … (další foto níže)


Základem pro koně chované venku je neustálý neomezený přístup k objemovému krmivu – čili senu nebo senáži a slámě, tzv. krmení objemovým krmivem ad libitum. Je to pro koně důležité z více hledisek.

  • Jedině možnost neustálého přístupu k objemovému krmivu – tedy v něm obsažené vláknině zajistí koni „výrobu“ tepla. Kůň má velké slepé střevo, ve kterém mikroflora zajišťuje trávení vlákniny, při kterém dochází k procesům, které uvolňují velké množství tepla. Kvůli teplu je to tedy důležité především v zimě, v letním období by však měl mít kůň přístup k senu i když se pase na trávě.
  • Je také třeba dávat velký pozor hlavně na jaře při přechodu na pastvu, protože tráva v tomto období obsahuje velké množství cukrů a škrobů. Kůň si potřebuje postupně zvykat a mít přitom opět zajištěn neustálý přísun sena. Tím se mikroflora střev postupně přizpůsobí a je potom připravena k trávení pastevního porostu - „stíhá“ velký obsah cukrů a škrobů a ten pak nemůže způsobit potíže. Náhlý přechod na pastvu v jarním období bez postupného zvykání by mohl způsobit tzv. schvácení kopyt, ke kterému dochází právě když střevní mikroflora není schopna strávit velké množství cukrů a škrobů. 
  • Pro koně je však neustálý přístup k objemovému krmivu důležitý i z hlediska udržení správné funkce celé trávicí soustavy, která je uzpůsobena právě k téměř stálému příjmu menšího množství píce.
  • Rovněž z důvodu udržení psychické pohody, kůň se uždibováním a žvýkáním uklidňuje.
  • Vhodným způsobem podávání adlibitního množství sena obzvláště v zimě je navlékání balíků do krmných sítí v krmelci, snižuje se rychlost příjmu do nižších dávek, koně se vytahováním sena zabaví a lépe prosliňují. Ještě vhodnější je podávat seno v menších sítích rozmístěných různě po pastvině nebo výběhu nebo v takto rozmístěných kupičkách.

Venku tedy můžeme chovat koně různých plemen a různých kategorií, ale k tomu je právě třeba přihlédnout při zajištění vhodných krmiv.

  • Koně se sklony k tloustnutí a koně s rizikem schvácení je třeba držet na kratší pastvě nebo na vydupaných výbězích a je přitom třeba jim zajistit kromě sena vhodný přísun minerálů a vitamínů a vyhnout se většímu obsahu cukrů a škrobů.
  • Dle využití daného koně je třeba přihlédnout k obsahu složek dodávajících energii – koně využívaného pouze rekreačně s volným režimem nebudeme jistě krmit tak intenzivně jako koně sportujícího, pracujícího nebo koně  hůře krmitelného, který má co dělat aby si udržel teplotní komfort.
  • Zejména v zimním období je tedy potřeba dbát na individualitu každého koňského jedince, je třeba ho dobře sledovat, případně mu zajistit udržení tepla pomocí nepromokavých dek různých zateplovacích gramáží. K tomu vybrat vhodné krmivo, které doplní veškeré potřebné živiny.

krmení-musli-hoveler


Právě Höveler nabízí širokou škálu krmiv, jejichž názvy již napovídají, pro kterou kategorii koní jsou vhodné. Můžete se s námi také poradit, rádi pomůžeme či doporučíme dle svých vlastních zkušeností. Co se týče obsahu vhodných složek krmiva právě pro Vašeho koně je samozřejmě dobré se poradit s veterinářem nebo výživářem, který ho dobře zná a může tak nejlépe posoudit, co je pro něj nejvhodnější. Pokud budete vědět, co by měla jeho krmná dávka obsahovat, snadno si sami vyberete z naší nabídky krmivo právě pro Vašeho koně.


kraeutermuesli

heu-cobs


Müsli Höveler můžeme podávat samotné, nebo jak je vidět na fotkách s příměsí granulované vojtěšky a dále i s příměsí rýžových otrub. I tyto složky některé výrobky Höveler již obsahují, můžete si vybrat takové, při kterých nebudete již muset nic přimíchávat.


Přejeme Vám a Vašim koníkům příjemné zimní období.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na obchod@hoeveler-czech.cz.